برگزاری مراسم روز جهانی صلح در شهرستان نراق

 

در روز 21 سپتامبر مصادف با 30 شهریور ماه با حضور جمعی از مسئولین استانی، شهرستان، شهر نراق، خانواده معظم شهدا، ایثار گران و جانبازان مراسم روز جهانی صلح در شهر نراق برگزار شد.unnamed
در این مراسم سید عباس حسینی نژاد رئیس شورای اسلامی شهر نراق ضمن خیرمقدم به مسئولین و حاضران در جلسه پیوستن شهرداری نراق به سازمان بین‌المللی شهرداران حافظ صلح را به مردم شهر نراق تبریک گفته و اشاره کرد ما در هشت سال دفاع مقدس ثابت کردیم که دنبال جنگ نبوده و الان هم نیستیم و تنها از کشور و آرمان‌های انقلاب دفاع کرده و خواهیم کرد و الان هم امنیت کشور عزیزمان ایران نتیجه و حاصل خون شهدا و جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس است.
در ادامه حجت‌الاسلام عرفان استاد حوزه علمیه الغدیر نراق پیرامون واژه صلح که کلمه‌ای است در مقابل فساد به استناد قرآن و احادیث ثابت کردند این صلحی که جامعه ملل متحد دنبال آن است اگر محقق بشود یک صلح نسبی است چون در تنظیم قانون آن بشر نقش دارد ولی صلح موردنظر دین مقدس اسلام یک صلح جامع و کامل است و بر پایه قانون الهی شکل می‌گیرد و فقط انسان کامل مانند حضرت حجت می‌تواند زمینه‌ساز این صلح جهانی باشد.
ایشان در ادامه به مباحث مهدویت و پر شدن دنیا با عدل توسط حضرت حجت بعد از اینکه با ظلم و جور پر شد اشاره کردند.
در ادامه دو تن از جانبازان شیمیایی هشت سال دفاع مقدس جناب آقای دکتر خاکی ریاست اداره بهزیستی شهرستان دلیجان و جناب آقای مهندس منصوری رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان به بیان خاطرات خود از سال‌ها مبارزه و تحمل رنج آسیب‌های ناشی از مجروحیت شیمیایی پرداختند.
بخش بعدی این مراسم قرائت درد نامه یک فرزند افغان از جنگ و نابسامانی در افغانستان بود و به‌صورت نمادین این بچه‌ها شعارنوشته‌ای را در صحنه به نمایش گذاشتند با این مضمون: جنگ را افغانستان تمام کنید ما می‌خواهیم به سرزمین مادری خود برگردیم.

unnamed
unnsaamedآقای دکتر صفری معاون توسعه منابع انسانی استانداری مرکزی دیگر سخنران این مراسم بود و از برگزاری چنین برنامه‌ای در شهر نراق و ابتکار شهرداری نراق تقدیر و تشکر کردند.
در پایان آقای مرادی شهردار نراق ضمن تشکر از عوامل اجرایی برنامه گزارشی از روند پیوستن شهرداری نراق در سال 2013 به سازمان شهرداران حافظ صلح جهانی ارائه و یاد آور شدند: در دنیای دیروز رقابت بین تمدن‌ها بود در دنیای امروز رقابت بین کشورها رایج است و در دنیای فردا رقابت بین شهرها شکل می‌گیرد لذا با این پیش فرض در دنیای پیش رو هر شهری باید در عرصه روابط بین‌الملل حرفی برای گفتن داشته باشد. ما قصد داریم از طریق این سازمان بین‌المللی صدای فرهنگ غنی مردم شهر نراق را به گوش تمامی اعضای این سازمان در سراسر جهان برسانیم.
در نهایت هم بیانیه پایانی این مراسم توسط ایشان قرائت و با تقدیم لوح و هدایایی از تعدادی جانبازان شیمیایی و افراد برگزیده در مسابقات شعر، نقاشی و داستان‌نویسی با حضور مسئولین تقدیر به عمل آمد.


متن بیانیه:


به نام خدا


احترام به صلح احترام به قوانین الهی و کرامات انسانی و تضمین‌کننده آینده بهتر برای بشریت است. هرساله ۲۱ سپتامبر، سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح شعاری را معرفی و امسال هم شعار حق ملت‌ها و صلح را به‌عنوان شعار سال خود برگزیده است.
شهرداری نراق از سال 2013 به عضویت سازمان شهرداران حافظان صلح پیوسته است و قصد دارد از طریق این سازمان بین‌المللی به معرفی فرهنگ غنی و صلح دوستانه مردم مسلمان و شیعه شهر نراق به سراسر دنیا بپردازد.
شهر نراق شهر زادگاه فاضلین نراقی است. شهر عالمانی که 200 سال پیش اندیشه‌های سیاسی و اخلاقی خود را بر پایه‌های صلح، دوستی و محبت بر اساس مبانی دین مقدس اسلام و سنت پیامبر رحمت و اخلاق اهل بیت عصمت و طهارت بنا نهادند و در این زمینه دو کتاب گران‌سنگ جامع السعاده و معراج السعاده را به بشریت تقدیم کردند.
ما سعی داریم به‌عنوان یک عضو فعال این سازمان در عرصه بین‌المللی با ترجمه مطالب این مکتوبات به استقبال گردشگران خارجی و جامعه جهانی برویم و نشان دهیم فرهنگ دینی مردم نراق قابلیت عرضه جهانی را دارا است.
اگر فرهنگ خشونت در غرب بر طبل جنگ تمدن‌ها و مذاهب و فرق می‌کوبند ما با پیاده‌سازی آموزه‌های معراج السعاده نشان خواهیم داد که انسان‌ها اگر در اعتقادات با هم اختلاف دارند بنا به فرمایش امیرالمؤمنین (ع) در بشیریت با هم برابر و همسان هستند و حق حیات و زندگی مسالمت‌آمیز را دارند.
ما باور داریم که صلح پایدار جهانی تنها در عمل به دستورات خالق بشریت محقق خواهد شد و برای ظهور منجی آخرالزمان (عج) دعا می‌کنیم.


والسلام
محمود مرادی
شهردار نراق