تهران، شهر راهبر در شهرداران صلح

 

Mayors-for-Peaceبا تلاش‌های دبیرخانه ایرانی سازمان شهرداران صلح در سالیان گذشته و جذب بیش از 900 شهر ایرانی به سازمان بین‌المللی شهرداران صلح، شهر تهران در دی‌ماه 1395، از سوی رئیس این سازمان، به‌عنوان یک شهر راهبر (Lead City) در دنیا و در نتیجه بیست‌وهشتمین شهر عضو کمیته اجرایی سازمان شهرداران صلح منصوب شد.


سازمان بین‌المللی شهرداران صلح، یک سازمان غیردولتی است که در سال 1982 میلادی به ابتکار شهرداران هیروشیما و ناگازاکی تاسیس شد و مقر آن در شهر هیروشیما است. هدف بنیادین این سازمان، مشارکت نزدیک میان شهرهای عضو و بالا بردن سطح آگاهی عمومی نسبت به لزوم حذف سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان و رسیدن به صلح پایدار و حقیقی است. هم‌چنین تلاش برای حل مشکلاتی که صلح جهانی و همزیستی مسالمت‌آمیز انسان‌ها را به خطر می‌اندازد از اهداف این سازمان به شمار می‌آیند. شهرهای راهبر، علاوه بر شرکت در کنفرانس‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص برنامه‌های گوناگون سازمان، وظیفه هدایت و راهبری شهرهای تحت پوشش خود را نیز بر عهده دارند.


در جلسه‌ای که روز 25 اسفند 1395 در شهرداری تهران و با حضور شهردار شهر تهران جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف؛ شهردار منطقه 12 تهران، جناب آقای مهندس عابد ملکی؛ نمایندگان دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح مستقر در موزه صلح تهران و تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره موزه و انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی برگزار شد، نمایندگان دبیرخانه ایرانی ضمن ارائه گزارشی مختصر از فعالیت‌های دبیرخانه تاکنون و هم‌چنین برنامه‌های آینده آن، از همراهی‌های شهردار محترم تهران در مسیر این فعالیت‌ها سپاسگزاری کردند.


شهردار تهران نیز در این جلسه، ضمن اشاره به این‌که ایران، هنوز سهم خود را به جامعه ایثارگری ادا نکرده است، گفت موزه صلح تهران باید در زمینه بازتاب فجایع جنگ تحمیلی به دنیا فعالیت کند. ایشان هم‌چنین ضمن اشاره به منطقه 12 تهران به‌عنوان قلب تاریخی این شهر و نقش آن در توریسم و اوقات فراغت گفتند که موزه صلح تهران باید در این مسیر توسعه، همراه باشد.


در پایان جلسه، گواهی شهر تهران با عنوان «تهران، شهر راهبر شهرداران صلح» که از سوی شهردار هیروشیما و رییس سازمان شهرداران صلح، آقای ماتسویی کازومی صادر شده است، به شهردار تهران اهدا شد.


برای دیدن تصویر این گواهی‌ها و ترجمه آن‌ها، لطفاً کلیک کنید:
تصویر گواهی انتصاب به‌عنوان شهر راهبر و ترجمه آن
تصویر عضویت در کمیته شهرهای اجرایی و ترجمه آن