معرفی سازمان بین المللی شهرداران صلح

سازمان بین المللی شهرداران صلح         Peace-mayor-logo             M a y o r s  for  P e a c e

در 24 ژوئن 1982، در دومین نشست ویژه سازمان ملل متحد در خصوص خلع سلاح هسته‌ای که در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد، شهردار وقت هیروشیما پیشنهاد برنامه ای جدید برای ارتقای سطح همبستگی شهرها برای حذف کلی سلاح‌های هسته‌ای داد. این درخواست به شهرها برای فراتر رفتن از مرزهای ملی و مشارکت با یکدیگر برای وارد کردن فشار به منظور حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای بود. پیرو آن شهرداران هیروشیما و ناکازاکی شهرهای سراسر جهان را به همبستگی فرا خواندند. از آن پس و تا اول فوریه 2017، تعداد شهر های عضو این سازمان از 162 کشور به 7205 شهر رسیده است. این سازمان مردم‌نهاد از سال 1991 دارای مقام مشورتی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است.


دبیرخانه اصلی سازمان در شهر هیروشیما واقع است و ریاست آن را شهردار هیروشیما به عهده دارد. هم‌چنین دبیرخانه اروپایی آن در شهر ایپر کشور بلژیک قرار گرفته است.


دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح از سال 1391 در موزه صلح تهران آغاز به کار کرده است و در طول فعالیت خود موفق شده است بیش از 900 شهر ایرانی را به عضویت این سازمان درآورد. هم‌چنین با ارتباط دایم با شهرهای عضو، آنان را به برگزاری برنامه‌های گوناگون با هدف گسترش فرهنگ صلح تشویق کرده است. دبیرخانه ایرانی هم‌چنین با پیگیری‌های مداوم موفق شده شهر تهران را به عنوان یکی از 28 شهر راهبر در دنیا در این سازمان به ثبت رساند.


دبیرخانه ایرانی در نظر دارد در فاز دوم برنامه‌های خود، ارتباط خود را با شهرهای عضو گسترش داده و برنامه‌های متنوعی را در آن‌ها اجرا کند.

 

اهداف سازمان شهرداران صلح


هدف بنیادین این سازمان، ایجاد مشارکت نزدیک میان شهرهای عضو و بالا بردن سطح آگاهی عمومی نسبت به لزوم حذف سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان و رسیدن به صلح پایدار و حقیقی است. هم‌چنین از بین بردن معضل فقر و گرسنگی، رسیدگی به مشکلات پناهندگان آواره از درگیری های محلی و غیره، حمایت از حقوق بشر، محافظت از محیط زیست و تلاش برای حل کلیه مشکلاتی که صلح جهانی و همزیستی مسالمت آمیز انسان‌ها را به خطر می‌اندازد از اهداف این سازمان به شمار می‌آیند.


تا پایان سال 1395 شمسی، تعداد شهرداران صلح ایران به بیش از 900 شهر رسیده است و با توجه به اینکه ایران، قربانی وسیع‌ترین حملات شیمیایی پس از جنگ جهانی اول است و هنوز هزاران نفر از پیامدهای آن در رنجند، این رقم نشانگر روحیه صلح‌دوستی ملت ایران و تمایل برای همکاری به منظور حذف کامل سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان است.


برای عضویت شهرداری خود می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.


برای دانلود میثاق شهرداران صلح، لطفاً اینجا کلیک کنید.


هم‌چنین سوالات خود را می‌توانید با ما از طرق آدرس ایمیل این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید مطرح کنید.