پیام دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت

dr-zarif« با فرارسیدن روزهفتم تیرماه ۱۳۹۷، فاجعه حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به مردم بی‌گناه و مظلوم سردشت سی و یک ساله شد. این روز در تقویم ایران به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی ثبت شده است. واقعیت آن است که تقویم تنها ظرفیت ثبت این فاجعه انسانی را در یک برگ خود دارد، اما مظلومیت و مقاومت مردم سردشت در همه برگ‌های تقویم تاریخ جاودان گردیده است.

 

پیام دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت
سی‌ویکمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت


dr-zarif« با فرارسیدن روزهفتم تیرماه ۱۳۹۷، فاجعه حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به مردم بی‌گناه و مظلوم سردشت سی و یک ساله شد. این روز در تقویم ایران به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی ثبت شده است. واقعیت آن است که تقویم تنها ظرفیت ثبت این فاجعه انسانی را در یک برگ خود دارد، اما مظلومیت و مقاومت مردم سردشت در همه برگ‌های تقویم تاریخ جاودان گردیده است.


همانگونه که یاد و خاطره رشادت‌ها و جانفشانی شهدا و جانبازان آن روز برای همیشه در حافظه و وجدان جمعی ایرانیان و انسان‌های آزاده در اقصی نقاط جهان حک شده است. بی مجازاتیِ اقدام سبعانه استفاده گسترده از سلاح شیمیایی و حمایت‌های کورکورانه جهانی از آن، از یک طرف غم و اندوه بازماندگان و یادگاران زنده فاجعه سردشت را مضاعف کرده و از طرف دیگر راه را برای تکرار فجایع هولناک مشابه، این بار از سوی گروه‌های تروریستی علیه مردم غیرنظامی در سوریه و عراق باز گذاشته است.


متاسفانه امروز در منطقه شاهد تکرار همان اشتباهات گذشته از سوی قدرت‌های سلطه‌گر و تجهیز گروه‌های تروریستی از قبیل داعش به مواد سمی و سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آن در تحولات داخلی سوریه و عراق توسط گروه‌های تروریستی هستیم. جامعه بین‌المللی در برخورد با این موضوع باید به مسؤولیت خود عمل کند تا شاهد تکرار فجایعی همچون سردشت و حلبچه در آینده نباشد.


جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های شیمیایی، ضمن تاکید مجدد بر محکومیت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های شیمیایی در هر کجا، توسط هر کسی و تحت هر شرایطی، سیاست یک بام و دو هوا، استانداردهای دوگانه، خط‌‌کشی‌های مرسوم برخی دول غربی بین شهروندان خود و دیگران، سیاسی شدن سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سوء استفاده برخی کشورها از موضوعات فنی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به شدت محکوم می‌نماید.


اینجانب ضمن بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و ایستادگی، مظلومیت و شکیبایی جانبازان شیمیایی عزیز کشورمان، مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده‌های معزز شهدای این ضایعه فراموش نشدنی اعلام داشته، بر روح پرفتوح شهدای بلند مرتبه بمباران شیمیایی سردشت درود می‌فرستم. از خداوند بزرگ برای کلیه جانبازان و مصدومین عزیز شیمیایی و خانواده‌های گرانقدرشان اجر و پاداش الهی مسألت نموده، برایشان آرزوی شفای عاجل دارم.


آمریکا تاکنون از اجرای تعهدات خود وفق کنوانسیون برای خلع سلاح‌های شیمیایی سر باز زده و به صورت آشکار کنوانسیون را نقض کرده است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو از آمریکا می‌خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند بوده، سلاح‌های شیمیایی خود را به طور کامل و غیرقابل بازگشت، تحت نظارت بین‌المللی معدوم نماید. دو رژیم متجاوز و بدسابقه آمریکا و اسرائیل با مخالفت و ممانعت از ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه، مسؤولیت جهانی تداوم سایه شوم این سلاح‌های ضدانسانی بر این منطقه حساس را برعهده داشته و باید توسط جامعه بین‌المللی مؤاخذه و محکوم گردند و نابودی تسلیحات هسته‌ای، بیولوژیک و شیمیایی رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید امنیت منطقه و جهان با فشار هماهنگ جامعه جهانی تضمین گردد.


در خاتمه تاکید می‌کنم وزارت امور خارجه همچون گذشته احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاح‌های شیمیایی کشورمان را از مجاری قانونی بین‌المللی مجدانه پیگیری خواهد کرد. به امید روزی که صلح و آبادانی جایگزین جنگ و ویرانی‌های خانمانسوز گردد و تهدیدات به کارگیری انواع سلاح‌های کشتار جمعی علیه بشریت مرتفع گردد.


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه»

 

 

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3