شرکت داوطلب موزه صلح تهران در دوره کارورزی شهرداران صلح در دبیرخانه این سازمان

m4p-tim-inدر پی انتشار فراخوان جذب کارورز در سازمان شهرداران صلح، خانم فاطمه بابها، از اعضای جوان تیم شهرداران صلح به عنوان نماینده موزه انتخاب و برای گذراندن این دوره 17 روزه  به این سازمان معرفی شد. پس از طی مراحل آماده‌سازی از جمله شرکت در نخستین مدرسه تابستانه موزه با موضوع «گفت‌وگوی بین‌فرهنگی»، شرکت در جلسات هفتگی دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح، انجام مکاتبات و مراحل لازم برای هماهنگی با دبیرخانه هیروشیما، تهیه ارائه و بروشور از فعالیت‌های دبیرخانه ایرانی سازمان و هم‌چنین موزه صلح تهران و شرکت در جلسات توجیهی، ایشان از 19 دی تا 6 بهمن 1396 به عنوان کارورز در دبیرخانه شهرداران صلح در هیروشیما حاضر شدند.

m4p-tim-in

در پی انتشار فراخوان جذب کارورز در سازمان شهرداران صلح، خانم فاطمه بابها، از اعضای جوان تیم شهرداران صلح به عنوان نماینده موزه انتخاب و برای گذراندن این دوره 17 روزه به این سازمان معرفی شد. پس از طی مراحل آماده‌سازی از جمله شرکت در نخستین مدرسه تابستانه موزه با موضوع «گفت‌وگوی بین‌فرهنگی»، شرکت در جلسات هفتگی دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح، انجام مکاتبات و مراحل لازم برای هماهنگی با دبیرخانه هیروشیما، تهیه ارائه و بروشور از فعالیت‌های دبیرخانه ایرانی سازمان و هم‌چنین موزه صلح تهران و شرکت در جلسات توجیهی، ایشان از 19 دی تا 6 بهمن 1396 به عنوان کارورز در دبیرخانه شهرداران صلح در هیروشیما حاضر شدند.


طی این دوره، خانم بابها علاوه بر انجام فعالیت‌های مربوط به امور اجرایی دبیرخانه مانند به‌روزرسانی اطلاعات شهرهای عضو و تهیه خبرنامه، ملاقات‌ها و بازدید‌هایی نیز داشتند. ملاقات با آقای ماتسوئی شهردار هیروشیما و رئیس سازمان شهرداران صلح؛ آقای کومیزو رئیس بنیاد فرهنگ صلح ژاپن و دبیرکل سازمان و آقای ایواساکی مدیر اجرایی شهرداران صلح از جمله این دیدارها بود.


به منظور نزدیک شدن به آرمان جمعی شهرهای عضو برای برقراری صلح و آشنا شدن با واقعیات بمباران اتمی، بازدید از موزه صلح هیروشیما، پارک صلح هیروشیما، مرکز تحقیقات تاثیرات رادیواکتیویته و موزه یادمان قربانیان بمباران اتمی در این برنامه جای گرفت. شرکت در جلسات مربوط به روایت فاجعه اتمی از زبان شاهدان عینی (هیباکوشا) و جلسات بازگویی داستان آن‌ها از نسل‌های بعدی این واقعه، از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته بود.


همچنین در راستای آشنایی کارمندان دبیرخانه با موزه صلح تهران و اقدامات دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح، خانم بابها در روز 22 دی ماه موزه صلح تهران و فعالیت‌های آن را معرفی کردند. در این ارائه، ابتدا مختصری از تاریخچه و فعالیت‌های موزه صلح تهران شرح داده شد و در ادامه در خصوص دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح، اقدامات، دستاوردها و اهداف پیش رو صحبت شد. مهمان افتخاری این برنامه آقای کومیزو بودند.


برگزاری جلسه اسکایپ با گروهی از داوطلبان موزه صلح تهران و دانش آموزان ژاپنی شرکت‌کننده در کنفرانس بین‌المللی جوانان برای صلح در آینده (International Youth Conference for Peace in the Future) یا IYCPF از رویدادهای مهم این دوره کارورزی بود. این جلسه که افراد حاضر در سه منطقه زمانی مختلف (ژاپن، ایران و آمریکا) را گرد هم آورد، با هدف تبادل اطلاعات و تجربیات بین داوطلبان موزه صلح تهران و دانش آموزان ژاپنی شرکت‌کننده در دوره‌های پیشین IYCPF برگزار شد.

m4p-2-in
در انتهای دوره، گواهینامه اتمام موفقیت‌آمیز کارورزی از سوی شهردار ماتسویی به خانم بابها تقدیم شد. خانم فاطمه بابها به عنوان اولین کارورزو ایرانی شرکت کننده در این برنامه امیدوار است که با به کارگیری این تجربه ارزشمند و انتقال آموزه‌های آن بتوان در دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح، در زمینه تحقق جهانی عاری از سلاح‌های و کشتارجمعی و هم‌چنین گسترش فرهنگ صلح با همکاری تمامی شهرداری‌های عضو سازمان قدم‌های محکم‌تری برداشت.

 

 

سازمان شهرداران صلح در هیروشیما از سال 2014 با هدف ارتقاء کارکرد بین‌المللی دبیرخانه شهرداران صلح، دوره‌های کارورزی را برگزار می‌کند. این دبیرخانه در بنیاد فرهنگ صلح ژاپن قرار دارد و طی این دوره، کارمندان جوان شهرهای عضو، به عنوان کارورز برای شرکت در فعالیت‌های مربوط به صلح در دبیرخانه شهرداران صلح هیروشیما پذیرفته می‌شوند. شهر تهران نیز به عنوان یک شهر راهبر و اجرایی عضو این سازمان و تمامی شهرهای ایرانی عضو سازمان به عنوان شهرهای تحت پوششتهران، واجد شرایط برای معرفی یک داوطلب برای این کارورزی هستند.m4p-1-in
فراخوان پذیرش کارورز برای پنجمین دوره منتشر شده است که به زودی از طریق سایت موزه، به آگاهی شهرداری‌ها و دیگر علاقمندان می‌رسد.

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3