فهرست مطالب

اشتراک خبرنامه

کاربر گرامی جهت دریافت آخرین اخبار موزه صلح تهران میتوانید با ثبت ایمیل خود در این سامانه عضو شوید.

دوره‌های آموزش مربی با همکاری بنیاد برگهوف، در موزه صلح تهران برگزار شد

 

april-berghuf-2017در چارچوب همکاری‌های موزه صلح تهران و بنیاد برگهوف، دو کارگاه آموزش تسهیل‌گر با حضور نمایندگان بنیاد برگهوف، در روزهای یکم، دوم و سوم اردیبهشت‌ماه با شرکت داوطلبان موزه صلح تهران و تعدادی از دیگر فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد در موزه صلح تهران برگزار شد.


نخستین کارگاه با موضوع آموزش صلح، روزهای جمعه و شنبه 1 و 2 اردیبهشت 1396 در موزه صلح تهران برپا شد و مخصوص شرکت‌کنندگانی بود که در دوره مقدماتی این کارگاه (17 تا 21 آبان ماه 1395) شرکت کرده‌ بودند. دوره مقدماتی کارگاه، چهار موضوع صلح و آموزش صلح، خشونت و پیشگیری از خشونت، درگیری و تحول درگیری و هم‌چنین شهروندی جهانی را در برداشت. در این کارگاه آموزش مربی که با حضور تسهیل‌گران بنیاد برگهوف برگزار شد، شرکت‌کنندگان با یکدیگر، چگونگی طراحی مدل‌‎های مختلفی از کارگاه‌های مرتبط با مفهوم صلح را بررسی کردند.


در روز نخست، شرکت‌کنندگان در خصوص تجربیات خود پس از کارگاه مقدماتی صحبت کردند و سپس در خصوص اهداف و ویژگی‌های مقدمه و بخش معرفی کارگاه، به تبادل‌نظر پرداختند. هم‌چنین ویژگی‌های تسهیل‌گر کارگاه‌های آموزش صلح مورد بحث قرار گرفت. در ادامه این روز، شرکت‌کنندگان به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شدند و هر گروه، کارگاهی یک ساعتی با یکی از موضوعات صلح، خشونت، درگیری و شهروندی جهانی را طراحی کرد.


در روز دوم، هر چهار کارگاه طراحی شده، برای شرکت‌کنندگان اجرا شد و سپس روشنی موضوع، روش‌های ارائه، مواد آموزشی و ابزار و هم‌چنین مشارکت حاضران به بحث گذاشته شد. از نکات بارز این کارگاه‌ها، استفاده از شیوه‌های مشارکتی مانند اجرای نمایش، کار گروهی و ایفای نقش بود. مبنای این کارگاه دو روزه، کتابچه آموزش مربی دوره آموزش صلح (به دو زبان فارسی و انگلیسی) بود که حاصل همکاری موزه صلح تهران و بنیاد برگهوف آلمان در سال گذشته است. شرکت‌کنندگان این کارگاه، از فعالان مدنی در دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد بودند.


دومین کارگاه آموزش تسهیل‌گر که روز یک‌شنبه 3 اردیبهشت برگزار شد به پروژه «صلح در شمار آید» اختصاص داشت. در این کارگاه، تعدادی از تسهیل‌گران فعلی کارگاه‌های صلح در شمار آید (داوطلبان موزه صلح تهران) و تعدادی شرکت‌کننده از کشورهای همسایه حضور داشتند و در خصوص بخش‌های مختلف کارگاه‌های صلح در شمار آید، اهداف، شیوه‌ها و نکات قابل توجه برای تسهیل‌گران به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. موزه صلح تهران از سال 1394 تاکنون با کمک داوطلبان آموزش‌دیده خود، کارگاه‌های صلح در شمار آید را برای افراد و گروه‌های علاقه‌مند برگزار می‌کند.


نمایندگان بنیاد برگهوف در این سفر، پروفسور هانس یواکیم گیزمن (مدیر ارشد دفتر برلین)، آقای اولی یگر (مدیر برنامه آموزش صلح و یادگیری جهانی) و خانم ایزابلا بوئر (دستیار پروژه) بودند و در زمان حضور خود در ایران، علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزش تسهیل‌گر در موزه صلح تهران، امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین دانشگاه علامه طباطبائی، موزه صلح تهران و بنیاد برگهوف، برگزاری جلسه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و سازمان دفاع از قربانیان خشونت و هم‌چنین برگزاری کارگاه نیم‌روزی در دانشگاه شهید بهشتی را در دستور کار داشتند.


برای دیدن عکس‌های این کارگاه‌ها، اینجا کلیک کنید.

 

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3